Gymso: Kam po devítce?
Význam zkratky gymso
Když se bavíme o střední škole, často slyším, jak lidi říkají gymso nebo gymplo. Je to takový studentský slang, který se mezi mladými hodně chytil. Jasně, v oficiálních papírech musíme psát gymnázium, ale mezi námi - kdo by to tak říkal na běžné pokeci? Gymso je prostě gymso, tak to všichni známe a používáme. Na druhou stranu, když píšete třeba přihlášku nebo mluvíte s ředitelem, asi není nejlepší nápad začít o gymsu. To by mohlo vypadat dost divně. Záleží prostě na tom, s kým a kde se bavíte. Mezi spolužáky je to v pohodě, ale někde jinde je lepší zůstat u toho oficiálního názvu.
Původ a rozšíření slangového výrazu
Slangovky patří k běžné mluvě a ve školním prostředí to není jinak. Slovo gymso se mezi studenty ujalo jako kratší verze gymnázia. Nikdo přesně neví, kde se vzalo, ale nejspíš to vzniklo samo od sebe, jak to mezi mladými chodí. Lidi si prostě rádi zkracují dlouhá slova, co často používají. A gymnázium je docela dlouhé slovo, takže gymso je vlastně logická volba - krátké a snadno se pamatuje. Tahle přezdívka se rozšířila po celém Česku i na Slovensku. Jasně že záleží na tom, s kým mluvíte - mladí to používají běžně, hlavně ti, co na gymplu studují nebo studovali. Starší generace nebo lidi, co s gymnáziem nemají nic společného, to tak často neříkají. Co je fakt zajímavé - gymso se dostalo i do formálnější komunikace. Najdete ho třeba v názvech školních časáků, sportovních týmů a různých gymnaziálních akcí. Ukazuje to, že i slangové výrazy můžou časem ztratit ten svůj pouliční nádech a stát se normální součástí jazyka.
Vnímání gymnázií v české společnosti
V Česku zná snad každý slovo gymso. Tenhle familiární výraz pro gymnázium se používá úplně běžně a označuje tradiční typ střední školy. Na gymso se kouká jako na místo, kde se člověk naučí všechno potřebné pro další studium na vejšce. Kdo vyjde z gymsa, o tom se často říká, že má větší přehled a rozumí víc věcem než ostatní. Někdo sice může namítat, že na gymso chodí jenom děti z lepších rodin, ale tohle už dneska tak úplně neplatí. V poslední době se gymso otevírá čím dál víc různým studentům. I tak se ale pořád vedou diskuze o tom, jakou roli by mělo gymso v naší společnosti hrát a kdo by na něm měl vlastně studovat.
Gymso, to je jako nekonečný výlet do hlubin vědomostí, kde každý den objevíte něco nového a fascinujícího.
Zdeněk Dvořák
Gymnázium vs. střední odborná škola
Když se blíží konec základky, deváťáci a jejich rodiče řeší jedno z nejdůležitějších rozhodnutí - jít na gymso nebo na odbornější školu. Každá z těchto cest nabízí něco jiného, jak ve vzdělání, tak v budoucí kariéře. Gymso, jak se gymplům běžně říká mezi studenty, je spíš taková všeobecná varianta. Během čtyřletého studia se žáci ponoří do všech možných předmětů, od literatury přes matiku až po chemii, a získají tak komplexní rozhled. Pro ty, co pokukují po výšce, je gymso jasná volba. Naopak odborka, tedy střední odborná škola, se zaměřuje hlavně na praxi a konkrétní řemeslo nebo profesi. Kromě teorie v lavicích si tady studenti osahají svůj obor přímo v praxi, a po maturitě můžou rovnou nastoupit do práce. Není to ale tak, že by jedna možnost byla lepší než druhá - záleží na tom, co člověka baví, v čem je dobrý a kam míří.
Příprava na vysokou školu
Gymso je prostě jasná volba, když chceš jít dál studovat. Dá ti přesně to, co na výšce budeš potřebovat - náročnější přípravu a pořádný akademický základ. Během těch let na gymplu je fakt důležitý vybrat si předměty, co ti sednou k tomu, co chceš jednou studovat na vejšce. Určitě si naber semináře a volitelný předměty v tom, co tě fakt baví a zajímá. A nezapomeň, že je potřeba se naučit, jak se vlastně učit - jak si rozvrhnout čas, jak pracovat s informacema a jak nad věcma přemýšlet. Tohle všechno se ti pak brutálně hodí, až nastoupíš na výšku a budeš muset zvládat to tempo tam. Gympl ti prostě dá všechno, co potřebuješ, aby ses na výšku dostal a pak ji taky v pohodě dal.
Vlastnost | Gymso | Střední odborná škola |
---|---|---|
Zaměření | Všeobecné | Odborné |
Délka studia | 4 roky (nebo 8 let) | Obvykle 4 roky |
Příprava na | Vysokou školu | Pracovní uplatnění nebo VOŠ |
Studentský život na gymplu
Gymso není jen další střední škola - je to místo, kde prožíváme ty nejdůležitější roky dospívání. Tady vznikají kamarádství, co vydrží navždy, tady potkáváme první lásky a postupně se z nás stávají dospěláci. Na gymsu se sice musíme pořádně učit, ale zažijeme tu i spoustu srandy a nezapomenutelných momentů. Ať už jde o maturáky, školní turnaje nebo akademie, každý si tu najde to svoje. Můžeme rozvíjet svoje koníčky a objevovat nové talenty. I když se občas předháníme, kdo bude mít lepší známky, držíme při sobě a pomáháme si. Když někdo něčemu nerozumí, ostatní mu to vysvětlí. Gymso prostě není jen škola - je to kus života, na který budeme vždycky vzpomínat s úsměvem a možná i se slzou v oku.
Budoucnost gymnázií v Česku
Gymso, jak se mezi studenty familiárně říká gymplu, je pořád jedna z nejlepších cest ke vzdělání u nás. Můžeš tam nastoupit buď po páté třídce na osmiletý program, nebo klasicky po devítce na čtyřletý. Na konci tě čeká maturita, se kterou pak můžeš zamířit na jakoukoliv vejšku. V poslední době ale gymplů trochu ubývá - jednak se rodí míň dětí, a taky spousta mladých dává přednost odbornějším školám. Gymply proto musí přemýšlet, jak být pro dnešní studenty zajímavější. Zkouší to třeba s moderním vybavením, lepší výukou jazyků nebo novými způsoby učení. Je to škola s tradicí, která se snaží držet krok s dobou.
Publikováno: 27. 06. 2025
Kategorie: vzdělání